Gigabyte GeForce® GT 1030 LP D4 2G
Features
Powered by GeForce® GT 1030
Integrated with 2GB DDR4 64bit memory
Low profile design with 150 mm card length
One-click overclocking via AORUS Graphics Engine
Core Clock
Boost: 1417 MHz/ Base: 1177 MHz in OC Mode
Boost: 1379 MHz/ Base: 1151 MHz in Gaming Mode
| Graphics Processing | GeForce® GT 1030 |
| Core Clock | Boost: 1417 MHz / Base: 1177 MHz in OC mode Boost: 1379 MHz / Base: 1151 MHz in Gaming mode |
| CUDA® Cores | 384 |
| Memory Clock | 2100 MHz |
| Memory Size | 2 Go |
| Memory Type | DDR4 |
| Memory Bus | 64 bit |
| Card Bus | PCI-E 3.0 |
| Digital max resolution | 4096 X 2160 |
| Multi-view | 2 |
| Card size |
H=14.7 L=149.9 W=68.9
|
| PCB Form | Low profile |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | 4.5 |
| Recommended PSU | 300W |
| Power Connectors | - |
| Output | DVI-D *1 HDMI-2.0b*1 (Max Resolution:4096x2160 @60Hz) |
| Form Factor | Form Factor |
| Accessories | Accessories |